קנאביס לסרטן הערמונית להקלה על כאבים

תוכן עניינים

אחת השאלות שעולות פעם אחר פעם בהקשר של מחלת הסרטן היא האם קנאביס יעיל למניעת של המחלה ואף לחיסולה בזמן שהיא כבר קיימת?. עשרות מחקרים נעשו בנושא ואין ספק שהקנאביס נמצא יעיל. אחד הסיפורים המוכרים בנושא הוא בחסות השחקן טומי צ‘ונג המוכר לכולנו מ“מופע שנות ה-70“ ומהסרט ציץ‘ וצ‘ונג שטוען כי הוא נלחם במחלת הסרטן בעזרת קנאביס. קנאביס לסרטן הערמונית. צ‘ונג מתאר כי בזמן שישב בכלא על סחר בסמים, החל להרגיש תסמינים ולסבול מכל מיני בעיות הקשורות לערמונית במשך שלוש שנים. הוא מספר כי ”הוא מטפל בסרטן באמצעות שמן קנאביס“.

 

כיצד ניתן לקבל מרשם למריחואנה רפואית?

מנתונים עולה כי צריכה של מריחואנה רפואית מסייעת בהקלה על כאבים ותסמינים הקשורים הן למחלת הסרטן והן לטיפולים האגרסיביים הנלווים אליה. היא תורמת להגברת התיאבון. בשונה ממריחואנה רגילה, המריחואנה הרפואית ניתנת אך ורק על ידי מרשם רופא כמו אורולוג מומחה והיא מכילה ריכוזים גבוהים בהרבה. ניתן לצרוך אותה באמצעות כדורים, אידוי, טיפות מרוכזות של שמן קנאביס או בעישון.  על פי החוקים והנהלים של משרד הבריאות בישראל, הקנאביס מאושר אך ורק עבור חולים במחלות כרוניות. בהיבט של סרטן האישור ניתן עבור חולים שעוברים טיפולים להילחם במחלה ורק לאחר שנה וחצי מסיום הטיפולים ניתן לקבל את המרשם. אין פירוט לגבי סוגי הטיפולים שמזכים את המטופלים במרשם והחלטה זו ניתנת לשיקול על ידי האורולוג אונקולוג במקרה של סרטן הערמונית או אונקולוג המטפל במקרי סרטן אחרים.

 

הקשר בין כאבים כרוניים לבין טיפול באמצעות קנאביס

אחת הסיבות העיקריות שמטופלים מעוניינים לצרוך קנאביס היא בשל הכאבים המתלווים לטיפולים. יחד עם זאת, חשוב לציין שבשנים האחרונות נוצר שיפור של ממש ביכולת הרפואית להפחית את את עוצמת הכאב שנלווה לאותם הטיפולים. השליטה בכאבים בחולי סרטן נעשית בעזרת תרופות מקבוצת אופיאידיות, כאשר הידועות שבהן הן מורפיום ואוקסיקוד. בעשור האחרון נעשו המון מחקרים רפואיים שבודקים איך התוספת של הקנאביס או חלקים ממנו בשילוב עם אותן התרופות, מסייעות לשלוט בעוצמת ותדירות הכאב. למשל, קיים תרסיס המשלב שניים מתוך הרכיבים הפעילים של צמח הקנאביס: THC ו- CBD. תרסיס זה נקרא Nabiximols, והוא מאושר ביותר מ-20 מדינות ברחבי העולם ואף נמכר בתור משכך נגד כאבים עבור חולים סרטן. עבור חולי סרטן הנמצא בשלב המתקדם שלו, התרסיס מאושר גם כן כאן בישראל. מדובר למעשה בתרופה היחידה שמכילה את החומר הפעיל THC ונמכרת בישראל.

הכאבים הנלווים לטיפולי כימותרפיה נקראים ”כאבים נוירופתיים“ והם נוצרים כתוצאה מפגיעה של טיפולי הכימותרפיה במערכת העצבים. בשונה מכאבים הנוצרים מהסרטן עצמו כתוצאה מפגיעה באיברים ובעצמות, כאבים נוירופתיים נוצרים מהטיפולים הכימותרפיים והם כמעט שלא מגיבים לטיפול באמצעות משככי כאבים. נמצא כי קנאביס רפואי לכאבים כרוניים יעיל מאוד לטיפול בכאבים מהסוג הזה ומטופלים מדווחים על הקלה של למעלה מ- 30% לאחר צריכתה של קנאביס רפואי.

 

האם לשימוש בקנאביס רפואי יש גם כן תופעות לוואי ותסמינים?

למרות שעוד ועוד מחקרים ומאמרים מקצועיים מעידים על היתרונות הרבים של הקנאביס הרפואי, כמו בכל דבר, גם לצריכה זו יש חסרונות. הקנאביס יכול לגרום להיווצרות של סחרחורות וכאבי ראש, תחושה של אופוריה, הקאות, סוג של בלבול, חוסר יכולת לשלוט בשיווי המשקל של הגוף, יובש בפה ואפילו הזיות. בנוסף, מחקרים מצאו כי קיים קשר בין צריכה של קנאביס לבין שיעור כרוני, צפצופים במערכת הנשימה והיווצרות של ליחה.

נתנאל דוידי

נתנאל דוידי

נתנאל דוידי (נתי דוידי) בעל תואר במנהל עסקים וכלכלה, מייסד-שותף אתר "אלטרנטיביים" העוסק בתחום חשוב כל כך - קנאביס רפואי.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: