לא צריך יותר לסבול: שימוש בקנאביס רפואי נגד חרדה

תוכן עניינים

אם נצמדים להגדרה הבסיסית, חרדה היא מצב פסיכולוגי ופיזיולוגי, במסגרתו האדם חש תחושות דוגמת פחד או אי שקט, עקב חשש שדבר מה שלילי עלול להתרחש (בין אם הגורם המאיים מוחשי ובין אם לא). החרדה טומנת בחובה תסמינים פיזיים לא נעימים, דוגמת עלייה בקצב פעימות הלב והנשימה, חולשה, רעד, מתח ואחרים, המקשים מאוד על התנהלות האדם הסובל מהחרדה.
אחוז נכבד באוכלוסייה סובל מחרדה, על סוגיה ודרגות החומרה האפשריות שלה. החדשות הטובות הן שממש לא חייבים לתת לחרדה לנהל את החיים, כאשר כיום מוצעים פתרונות שעשויים לסייע בטווח הקצר והארוך. קנאביס רפואי נגד חרדה הוא אחד החשובים שבהם.

קנאביס רפואי נגד חרדה

כיצד פועל קנאביס רפואי נגד חרדה?

קנאביס רפואי עשוי להקל משמעותית על האנשים הסובלים מחרדה. הוא ידוע בהשפעות החיוביות הבולטות שלו, המאפשרות להעלים כמה מהתסמינים העיקריים המזוהים עם החרדה. כך הקנאביס עשוי להפחית לחצים ומתחים, שהם מנת חלקם של רוב האנשים החווים חרדה, ולתרום לשיפור איכות ומשך השינה. בכך יש הקלה משמעותית על התפקוד היום-יומי של האדם, ולו מכיוון שהקנאביס מסייע להתמודד עם התסמינים שהופכים את השגרה למורכבת כל כך עבור אנשים הסובלים מחרדה.

נתנאל דוידי מדווח כי מחקרים הראו כי הקנאביס עשוי להפחית חרדה עבור אוכלוסיות שונות בתנאים מגוונים: החל מאנשים המאובחנים כסובלים מחרדות חמורות או מהפרעות חרדה, דרך אנשים הנוטים לחרדות ועד לאנשים בריאים (כי הרי כל אחד עלול לפתח בשלב מסוים בחייו חרדה). בעוד שבמקרה של דיכאונות השימוש בקנאביס רפואי נעשה על בסיס יומי, עבור חרדות השימוש נעשה בהתאם לצורך. לרוב האדם ישתמש בקנאביס כאשר הוא חווה את תסמיני החרדה, בעקבות טריגר אמיתי או מדומיין, במטרה להפחית אותם ולחזור למוטב מהר ככל האפשר.

האם קנאביס רפואי יכול להעלים חרדות?

חשוב לזכור שקנאביס רפואי עשוי להיות יעיל מאוד בהפחתת תסמיני החרדות, כאשר לא מעט אנשים יציינו בפה מלא שהוא שינה את חייהם והחזיר אותם למסלול, אולם הוא לא נועד לטפל בשורש הבעיה. במילים אחרות: הקנאביס אינו מסייע להתחקות אחר הגורמים האפשריים להתפתחות חרדה אצל אדם מסוים, אלא רק מטפל בביטויים המוחשיים שלה.

לצורך פתרון שורשי יותר נדרשים טיפולים מורכבים, דוגמת טיפולי פסיכולוגיה, פסיכיאטריה, דמיון מודרך וכן הלאה. טיפולים אלו נוטים להיות ארוכי טווח, לעיתים לתקופה של שנים על גבי שנים, כך שנדרשת הירתמות מלאה של האדם הסובל מהבעיה ובני משפחתו.

המשמעות היא שקנאביס רפואי יכול להשתלב בדרכים שונות בתמונת הטיפול בחרדה, לצד הטיפולים העמוקים וארוכי הטווח. הקנאביס עשוי להפחית את ההתבססות על פתרונות אחרים הכרוכים בתופעות לוואי, דוגמת תרופות למיניהן. בכל מקרה, חשוב לזכור כי לקנאביס יש את הסיכונים שלו בעת נטילה בלתי מבוקרת. בשל כך, חשוב לעקוב אחר הנחיות השימוש ולהעדיף בכל מקרה כמויות קנאביס מדודות, ככל הניתן. עם כל זאת, יש לענות על שאלה חשובה והיא קנאביס רפואי תופעות לוואי, שכן חשוב לדעת כיצד החומר משפיע.

משך השימוש בהחלט קובע

אחד המחקרים החשובים שפורסמו בשנים האחרונות מצא כי אופן השימוש בקנאביס הרפואי עשוי להגדיר במידה רבה את היעילות שלו בהתמודדות עם חרדה. על פי ממצאי המחקר, נמצא שכמות מצומצמת של שאיפות קנאביס הביאה לשיפור משמעותי בתסמיני החרדה, ובכך עשויה להעלים את התפרצות תסמיני החרדה. עם זאת, המחקר מצא ששימוש ארוך טווח בקנאביס רפואי עלול דווקא לגרום להחמרה של תסמיני החרדה והדיכאון.

ברמה הכללית, חשוב למומחים כגון נתנאל דוידי ואחרים להדגיש כי התמונה המחקרית ביחס לקנאביס הרפואי בכלל ולהתאמתו עבור הסובלים מחרדות בפרט עדיין אינה אחידה. ישנם מחקרים המראים לעיתים תוצאות מנוגדות. רבים יטענו שאדם הסובל מחרדות ומחזיק באישור לשימוש בקנאביס רפואי יוכל לבדוק על קנאביס רפואי מחיר החומר, לנסות להשתמש בחומר, בהתאם להנחיות הגורם המטפל, ולראות את ההשפעה שלו עליו.

נתנאל דוידי

נתנאל דוידי

נתנאל דוידי (נתי דוידי) בעל תואר במנהל עסקים וכלכלה, מייסד-שותף אתר "אלטרנטיביים" העוסק בתחום חשוב כל כך - קנאביס רפואי.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: