טיפול טבעי בטיקים – האם זה אפשרי בכלל?

תוכן עניינים

ברוב המקרים, הפרעת טיקים מופיעה לראשונה בקרב ילדים בגילאי חמש עד שבע, וההפרעה עשויה להחמיר בסביבות גיל עשר. התסמינים נעים בחומרתם בין קלים לחמורים, ועלולים להיות משתקים. מכיוון שלא קיימת גישה תרופתית להתמודדות עם התסמונת, טיפול טבעי בטיקים מהווה את קו הטיפול הראשון והעיקרי. האתגר המשמעותי באיתור טיפולים יעילים שיסייעו לנפגעים להתמודד היטב עם תסמונת טורט הוא העובדה שברוב המקרים, ילדים עם ההפרעה סובלים ממצבים משותפים שכוללים הפרעות קשב וריכוז, חרדה, דיכאון, הפרעה בספקטרום האוטיסטי, ובעיות התנהגות, כאשר יותר משליש מכלל האנשים שסובלים מהתסמונת, סובלים גם מהפרעה טורדנית כפייתית. למרות שאין היום תרופה, חשוב ללמוד להתמודד עם תסמיני תסמונת טורט, ועם כל המצבים הנלווים לה, בגישות טיפול טבעי בטיקים, בשיטות טבעיות ושאינן פולשניות, שמניבות תוצאות מצוינות.

מהי תסמונת טורט?

תסמונת טורט היא מצב נוירו-התפתחותי שגורם לטיקים מוטוריים שאינם רצוניים וטיקים קוליים. בעוד שאנשים מסוימים ימשיכו לחוות את הסימפטומים של טורט לאורך חייהם, אנשים רבים יראו שיפורים בחומרתם ובתדירותם של הטיקים במהלך שנות העשרה המאוחרות שלהם, ובבגרותם המוקדמת.

קיימים שני סיווגים לטיקים. שימו לב:

יש טיקים פשוטים ומורכבים. טיקים פשוטים הם קצרים, פתאומיים וחוזרים על עצמם, עם הפעלת מספר מוגבל של קבוצות שרירים. דוגמאות לסיווג זה כוללות מצמוץ עיניים, משיכת כתפיים, ניקוי גרון, או גרגור.

טיקים מורכבים, מצד שני, משפיעים על כמה קבוצות שרירים ועשויים להופיע כשילוב של טיקים פשוטים. טיקים מורכבים אלה עלולים לגרום להפרעות קוליות של ניקוי גרון או לתנועת משיכת כתפיים, או תנועות אחרות. טיקים פוגעניים מסווגים כטיקים מורכבים ועלולים להתבטא בהכאה עצמית או אמירת קללות.

שיטות טיפול טבעי בטיקים

מגנזיום

מגנזיום תומך במערכת העצבים המרכזית, ומקדם פעולה ותגובה נכונה של השרירים. אנשים עם מחסור במגנזיום עלולים לסבול מחרדות, דיכאון ועייפות כרונית, ורבים מאותם מצבים שמתרחשים במקביל שמשפיעים על הסובלים מהפרעות טיקים.

מומלץ לשלב בתזונה מאכלים עשירים במגנזיום ומזונות מחזקי מוח, כמו אבוקדו, מרק עצמות ושוקולד מריר.

ויטמינים מקבוצת B

ויטמיני B תומכים במערכת העצבים, מקדמים את בריאות העור והשיער, מפיגים מתח ודיכאון, נלחמים ברדיקלים חופשיים, מגבירים את כולסטרול ה-HDL, מווסתים את מצב הרוח והשינה, ומפחיתים דלקת. מכיוון שמתח הוא טריגר נפוץ לטורט, חשוב לתמוך ביכולתו של הגוף להילחם במתח.

ויטמין  B12 יכול במיוחד להציע שיטת טיפול טבעי בטיקים באמצעות הפגת דיכאון וחרדה ושיפור הריכוז והתפקוד הקוגניטיבי. לקבלת התוצאות הטובות, יש להקפיד על המינון המומלץ על ידי הרופא או הרוקח.

ויטמין D

ויטמין D חיוני לתפקוד מערכת העצבים, בריאות השרירים והפגת דיכאון. השיטה היעילה ביותר להשיג את הוויטמין במינונים נאותים היא חשיפה לאור השמש; במהלך חודשי החורף, מומלץ לשבת בשמש לפחות עשרים דקות בכל יום, וחשוב להגביר את צריכת המזונות העשירים בוויטמין D.

קמומיל

קמומיל יעיל להתמודדות עם נדודי שינה, טיפול טבעי בטיקים, בפצעים, באלרגיות ובדלקת פרקים, כמו גם להפגת חרדה, דיכאון ועוויתות שרירים. למרבה המזל, תה קמומיל אורגני, תמיסות ושמנים אתרים זמינים בחנויות טבע, מה שמקל על שילובו בשגרת יומכם. על מנת להקל על המתח ולקדם שינה, מומלץ להפיץ שמן אתרי קמומיל בחדר.

ניתן גם ליהנות מכוס תה חם או קר בכל שעות היממה על מנת להשיג את היתרונות מהפרח העוצמתי הזה.

קנאביס רפואי

במידה ושום טיפול לא עוזר להפחתת הטיקים ניתן לפנות לקבלת טיפול בעזרת קנאביס רפואי

רכיב ה CBD בקנאביס משרה תחושת רוגע ושלווה ועוזר בהפחתת טיקים, גורם להרגעת הגוף והנפש ומדכא את התסמינים.

נתנאל דוידי

נתנאל דוידי

נתנאל דוידי (נתי דוידי) בעל תואר במנהל עסקים וכלכלה, מייסד-שותף אתר "אלטרנטיביים" העוסק בתחום חשוב כל כך - קנאביס רפואי.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את: